Harmincéves korunkra az éves fizetésünk összegével megegyező megtakarítással kellene rendelkeznünk a Fidelity Investments szerint. Azonban, ha többet keresünk, gyakran többet is költünk, ezért fontos, hogy megtervezzük a kiadásainkat és a megtakarításainkat is. A tanulmányok szerint a millenniumi generáció közel 60 százaléka elégedetlen az életével és az anyagi helyzetével, mivel a közösségi médiában látott képek hatással vannak a vásárlási szokásaikra, és olyan összegeket is elköltenek, amit nem engedhetnek meg maguknak. Fontos, hogy ne hagyjuk, hogy a social media realitásán kívüli valóság befolyásolja a pénzügyeinket.
Főbb tanulságok
- Tervezzük meg a kiadásainkat és a megtakarításainkat
- Ne hagyjuk, hogy a közösségi média befolyásolja a pénzügyi döntéseinket
- Fókuszáljunk a pénzügyi stabilitásra és az öngondoskodásra
- Gondolkodjunk hosszú távon, ne csak a rövid távú vágyainkra koncentráljunk
- Kérjünk tanácsot szakértőktől, például a TrendBefektetés munkatársaitól a pénzügyi tervezésben
A többletbevétel nem jelent automatikus megtakarítást
Gyakran előfordul, hogy a fizetésemelés ellenére a hónap végén ugyanakkora összeg marad a számládon, mint korábban. Ez azért van, mert a magasabb bevétel hajlamossá tesz minket a nagyobb költekezésre. A megtakarítás nem történik meg automatikusan csak azért, mert a fizetésemelés révén több pénz áll rendelkezésre.
Fontos, hogy a fizetésemelés növekedésével emeljük a havi megtakarítási célt is, és még az elején félretegyük a pénzt, ne hagyjuk a hónap végére. Így elkerülhető, hogy túlköltekezzünk, és a hónap végén ne maradjon semmilyen megtakarítás.
A költségvetés-tervezés kulcsfontosságú ebben a folyamatban. Ha előre eltervezzük, hogy a többletbevételből mennyit fordítunk öngondoskodásra és pénzügyi fegyelem mel ragaszkodunk a tervhez, akkor sokkal nagyobb az esély arra, hogy a fizetésemelés tényleg a megtakarításainkat gyarapítja.
A tervek nem mindig válnak valóra
Bármennyire is igyekszünk, a jövőt előre megjósolni nem lehet. Az élet sokszor írja felül a legalaposabban kidolgozott pénzügyi tervezésünket is. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy pénzügyi fegyelmet tartsunk fenn, és olyan megtakarítási formákba fektessünk, amelyek könnyen és rugalmasan kezelhetőek.
Érdemes tudatosan előre gondolkodni a pénzügyeinkben, ezért fontos, hogy különböző célokra – például nyugdíjra, gyermek jövőjére és váratlan kiadásokra – megtakarításokat képezzünk. A nyugdíjcélú megtakarítás segít abban, hogy anyagi biztonságban élhessünk aktív éveink után is, míg a gyermek célú megtakarítás biztosítja a jövőbeni tanulmányok, lakásvásárlás vagy más fontos életkezdési költségek fedezetét. Emellett a vésztartalék létfontosságú ahhoz, hogy váratlan helyzetek – például betegség, munkahely elvesztése vagy nagyobb kiadások – esetén is megőrizzük anyagi stabilitásunkat. A célzott megtakarítások nemcsak biztonságot nyújtanak, hanem hozzájárulnak a nyugodtabb, tervezhetőbb élethez is.
Összességében, bár a tervek nem mindig válnak valóra, a következetes pénzügyi tervezés és a különböző megtakarítási formák használata nélkülözhetetlen a hosszú távú megtakarítás elérése érdekében.
5 ok, miért nem sikerül megtakarítanod
Sokszor nehéz elérni a megtakarítási célokat, még akkor is, ha ezt jó szándékkal tűzzük ki magunk elé. Nézzük meg, mi állhat a siker útjában:
- A többletbevétel nem automatikus megtakarítás. Ha növekszik a jövedelmünk, hajlamosak vagyunk többet is költeni, emelve az életszínvonalunkat.
- A tervek nem mindig válnak valóra. A pénzügyi célok elérése rendszeres odafigyelést és következetességet igényel, amit nem mindig tudunk biztosítani.
- A rövidtávú célok hiánya demotiváló lehet a megtakarításban. Ha nincs konkrét, elérhető cél a szemeink előtt, könnyen elkalandozhatunk.
- Nem figyeljük eléggé a kiadásainkat. Vannak olyan területek, ahol tudnánk spórolni, de nem szentelünk elég figyelmet a pénzügyi döntéseinknek.
- A social media realitásától elrugaszkodott képek befolyásolhatják a vásárlási szokásainkat és eladósodáshoz vezethetnek.
A sikeres megtakarítás és pénzügyi tervezés kulcsa a tudatosság és a kitartás. Fontos, hogy öngondoskodásra törekedj, és időről időre átgondold rövidtávú pénzügyi céljaidat is.
A TrendBefektetés tanácsadói készséggel állnak rendelkezésedre, hogy segítsenek megvalósítani hosszú távú pénzügyi céljaidat.
Fogalmazz meg rövidtávú célokat is
Bár a hosszú távú pénzügyi tervezés és megtakarítás alapvető fontosságú, érdemes rövidtávú célokat is megfogalmaznunk. Ezek a kisebb, elérhetőbb célok növelhetik a motivációnkat a pénzügyi döntések meghozatalakor.
Érdemes meghatározni egy egy éves megtakarítási célt, és ezt havi részletekre lebontva figyelni. Ha sikerül teljesíteni az adott havi részcélt, jutalmazzuk meg magunkat, hogy ne veszítsük el a lendületünket. Így a rövidtávú célok elérése segíthet a hosszú távú pénzügyi tervezés megvalósításában is.
- Határozzunk meg egy éves megtakarítási célt
- Bontsuk le a célt havi részletekre
- Jutalmazzuk meg magunkat, ha elérjük a havi részcélt
- A rövidtávú célok teljesítése hosszú távon is motivációt adhat
A rövidtávú célok mellett ne feledkezzünk meg a hosszú távú pénzügyi tervezésről sem. Így biztosíthatjuk, hogy a pénzügyeink rendben legyenek, mind a közeli, mind a távolabbi jövőben.
Összefoglaló
A sikeres megtakarítás kulcsa, hogy ne engedjük, hogy a többletbevétel automatikusan a kiadások növekedéséhez vezessen. Emellett fontos, hogy következetesek legyünk a pénzügyi tervezés ben, és kihasználjuk az öngondoskodás lehetőségeit, mint az egészségpénztári és nyugdíjpénztári megtakarítások.
A pénzügyi fegyelem fenntartása érdekében tűzzünk ki rövidtávú megtakarítási célokat is, és rendszeresen ellenőrizzük a költéseinket, hogy minél többet spórolhassunk. Emellett tartsuk távol magunkat a social media realitásán kívüli fogyasztói nyomástól, amely befolyásolhatja a pénzügyi döntések et.
Ha betartjuk ezeket a szempontokat, megalapozhatjuk pénzügyi jövőnket. A TrendBefektetés szakértői készséggel segítik Önt a megfelelő befektetési stratégia kialakításában, hogy hosszú távon is sikeres lehessen.